Kiedy warto zainwestować w linię galwaniczną
Nakładanie powłok galwanicznych to skomplikowany proces fizyko - chemiczny, w którym wiele czynników może wpłynąć na wynik. Dlatego galwanizernie dążą do optymalizacji i automatyzacji cyklu, minimalizując czynnik ludzki. Prawidłowo zaprojektowana i eksploatowana linia galwaniczna nie tylko poprawia bezpieczeństwo pracowników, ale również znacząco może wpłynąć na zmniejszenie kosztów, oraz zwiększyć produkcję.
Kiedy warto postawić na linię galwaniczną
Linia galwaniczna to spory wydatek dla przedsiębiorstwa. Oprócz kosztów zakupu linii wraz z potrzebnymi mediami należy przewidzieć konieczność uzyskania niezbędnych zezwoleń nadzoru budowlanego, środowiskowych, oraz związanych z BHP. Dlatego na tego typu inwestycję decydują się najczęściej firmy, dla których usługa nakładania powłok stanowi główny produkt, bądź też które pokrywają powłoką galwaniczną swoje własne, produkowane masowo elementy. W takich przypadkach linia galwaniczna nie tylko przyspiesza cykl produkcyjny, ale również pozwala na uzyskanie powtarzalnej jakości powłoki, pełny nadzór technologiczny, a często również automatyzację dozowania środków do uzupełniania kąpieli, lub weryfikację czystości płuczek.
Małe, półautomatyczne, lub w pełni zautomatyzowane linie są stosowane również w firmach, które wykonują powłokę na własny użytek, jednak ze względu na warunki BHP podjęły decyzję o zmniejszeniu zagrożenia i narażenia pracowników na szkodliwe substancje.
Linie galwaniczne a bezpieczeństwo i zdrowie pracowników
Pracownicy, którzy mają bezpośrednią styczność z procesami galwanicznymi, są narażeni na niebezpieczne substancje. Można wśród nich wyróżnić zarówno preparaty szkodliwe, żrące, utleniające, jak i rakotwórcze. W większości procesów oddziaływanie następuje przez drogi oddechowe, w wyniku bezpośredniego nachylenia się pracownika nad parującą wanną, oraz przez skórę, w przypadku zachlapania. Większość z tych czynników można wyeliminować, stosując pełną lub częściową automatyzację linii galwanicznej. Pracownik, po ewentualnej wstępnej obróbce na polu manewrowym, zakłada elementy na zawieszki lub do bębna. Przenoszenie do kolejnych wanien odbywa się nie manualnie, ale poprzez przenośniki transportowe sterowane ręcznie, lub działające automatycznie w określonym programie. Dzięki zastosowaniu wyciągów wentylacyjnych bezpośrednio nad lustrem kąpieli galwanicznych, narażenie pracownika na szkodliwe substancje zostaje w znacznym stopniu ograniczone. Zastosowanie przenośników transportowych rozwiązuje również problem przenoszenia ciężarów w pozycji wymuszonej, ponieważ pracownik nie musi już wyciągać i wkładać ręcznie ciężkich zawieszek z detalami do poszczególnych wanien procesowych.
Linia galwaniczna a optymalizacja procesu
Kąpiele galwaniczne wymagają ciągłego nadzoru laboratoryjnego. Niedobór składników bezpośrednio przekłada się bezpośrednio na jakość otrzymanej powłoki, a uzupełnienie wyjałowionej kąpieli do wymaganych parametrów wymaga czasu. Dlatego w przypadku pracy ciągłej często stosowane są automatyczne dozowniki roztworów, które - podawane w małych dawkach - utrzymują właściwe parametry kąpieli, nie zaburzając przy tym procesu. Inne warianty zautomatyzowanych linii galwanicznych na bieżąco wyświetlają podstawowe parametry procesu, takie jak: natężenie prądu, lub pH kąpieli. Pozwala to na bieżące korygowanie ewentualnych niezgodności już na etapie procesu, osiągając na wyjściu oczekiwaną jakość.
Linia galwaniczna to sprawdzone rozwiązanie w wielu galwanizerniach. Może być zaprojektowana i zoptymalizowana stricte pod potrzeby przedsiębiorstwa. Odpowiednio dobrana poprawia warunki BHP pracowników, przyczynia się do poprawy jakości powłoki, oszczędności mediów i preparatów, zwiększenia produktywności, a tym samym - zmniejszenia kosztów wytwarzania.